Халкидики е полуостровот кој се наоѓа на југоисточниот дел на Грција, на само 60 км од Солун. Распространет на 3000 километри квадратни, излегува на северниот дел на Егејското Море. Во морето влегува со три краци, Касандра, Ситонија и Атос. Касандра е прв или западен крак, од полуостровот Халкидики и е еден од главните туристички центри.
Сонце, ситно-песочни плажи, кристално сино море, забава на плажа - идеална комбинација за прекрасно поминат ден.
Плажите и баровите на првиот крак нудат целосно уживање за сечиј вкус. Може да направите избор помеѓу Неа Потидеа, Афитос, Калитеа, Полихроно, Ханиоти и Пефкохори.

Опис на патувањето:
  • Собирање на групата во 01:45 ч. на паркингот наспроти скопски саем, кај Хотел Вип.
  • Тргнување во 02:00 ч. 
  • Пристигнување на кракот во раните утрински часови.
  • Враќање во 18:00 ч. по македонско време.
  • Пристигнување во Скопје околу полноќ.

Цена: 1000 денари