social imagesocial imagesocial image
Копаоник еден од поголемите планински венци во Србија. Сместен е во централниот дел на земјата со мал дел во Северно Косово. Копаоник е најважниот скијачки центар во Србија,  со вкупно 25 жичари со капацитет од 32.000 скијачи на час. Tуризмор на планината е претежно од спортски карактер. Преовладуваат зимските спортови како скијањето но се застапени и други спортски активности. Има голем број сместувачки капацитети, кафетерии, барови и ноќни клубови. Од Брзече до скијачкиот центар води кабинска жичарница.

Oпис на патувањето:
 • Собирање на групата  во 05:45 кај Дрво Декор. Поаѓање за Копаоник во 06:00 преку Косово
 • Пристигнување во Брзече- Копаоник во попладневните часови. Сместување. Слободно време за индивидуални активности и прошетка низ Копаоник. Вечера.Ноќевање.
 • Појадок.Слободно време за индивидуални активности и прошетка. Вечера. Ноќевање.
 • Појадок. Одјавување од хотел.Слободно време за индивидуални активности и прошетка. 
 • Поаѓање во Скопје во 16:00 часот.

Понудата вклучува:
 • Превоз на дадена релација Скопје-Копаоник-Скопје
 • 2 ноќевања со појадок и вечера во ApartHotel Копаоник
 • Организација и водство на патувањето. 
Понуда не вклучува:
 • Tуристичка такса по ден 1 евро за возрасни и 0,5 евра за деца до 15 години 
 • Трансфер до ски терените 3 евра.
 • Ски карта
 • Индивидуални трошоци

Цена: 80 евра од лице

Услови за деца:
 • Деца до 2 години ( во придружба на две возрасни лица ) бесплатно
 • Деца од 2 години до 6 години ( во придружба на две возрасни лица ) плаќаат 50 % од дадената цена
 • Деца од 6 до9години ( во придружба на две  возрасни лица ) плаќаат 70 % од дадената цена


Aparthotel Kopaonik се наоѓа во Брзече, 16км од ски стазите на Копаоник и е директно поврзан со Гондола која се наоѓа 300м од хотелот и води од Бела Река(Брзече) до Мали караман(Копаоник) Секоја соба е опремена со брачен или два одделни кревети, wifi, фрижидер,  сопствен тоалет и кујна.Скиите може да се чуваат во скијачницата од самиот хотел.Појадокот и вечерата се служат во ресторанот